Stejně jako u lidí se mohou i u zvířat objevit potíže s očima, které jsou poměrně častou příčinou, proč k nám do ordinace čtyřnohý pacient zavítá. Onemocnění očí je nepříjemnou a mnohdy bolestivou záležitostí vzniklou v důsledku poranění oka, zánětlivé reakce či dědičného onemocnění. Na našem pracovišti disponujeme přístrojovým vybavením, které nám umožní prohlédnout všechny oční struktury a změřit nitrooční tlak.
Nejčastější problémy očí psů a koček
Asi nejběžnějším důvodem, proč za námi oftalmologičtí pacienti všech věkových kategorií přicházejí, bývá poškození celistvosti rohovky, které vznikne následkem škrábnutí nebo keratitidy. To je doprovázeno začervenáním oka, intenzivním mrkáním a snahou si oko drhnout. Dále to jsou záněty spojivek a třetího víčka. Často ale nemusí být problém v samotném oku, potíže mohou způsobovat i např. vchlípená (entropium) nebo natrhlá víčka či špatný růst řas vedoucí k dráždění rohovky (trichiáza). Chirurgické odstranění těchto vad je u nás samozřejmostí.
Kompletní diagnostika
Na naší klinice nezapomínáme, že některé okulární vady se manifestují při systémových onemocněních, proto je nezbytné dívat se při vyšetření na celkový zdravotní stav zvířete. Potíže s očima mohou doprovázet různá metabolická onemocnění (diabetes, hyperadrenokorticismus), virová/bakteriální/parazitární onemocnění, hypertenzi, vitamínové deficience, u koček FIP, FIV, FeLV aj.
Prevence a signály – klíč k včasné diagnóze
To, že mazlíček trpí oftalmologickým problémem, zjistí majitel často až v pozdních stádiích nemoci, jelikož zvířata nemusí dlouho vykazovat žádné příznaky zhoršeného zraku či bolesti. Vezmeme si za příklad zelený zákal – glaukom. Největší nebezpečí glaukomu spočívá v tom, že po dlouhou dobu zvíře nevykazuje žádné klinické příznaky, až najednou dojde k akutnímu průběhu, kdy je ohrožen zrak a bez včasného lékařského zásahu může dojít k trvalé slepotě. Významným signálem, kdy je nutné neprodleně navštívit veterinárního lékaře, je zvětšení oka! To je u zvířete doprovázeno výrazným diskomfortem a bolestivostí. Včasná diagnóza glaukomu přístrojovým změřením očního tlaku s následnou terapií případně prevencí, může zabránit tomuto černému scénáři.
Zhoršené vidění a slepota
Slepota může nastat v důsledku těžkého poranění, glaukomu, dědičných chorob nebo jednoduše stářím. Příznakem slepoty či zhoršeného vidění může být, že se pes začne hůře vyhýbat předmětům, naráží do nich, má nesnáze vyjít schody nebo přinést aport, v cizím prostředí působí nejistě (doma se pes může naučit rozmístění nábytku), případně u něj může dojít ke změně chování, polehávání a neochotě k pohybu. Tito psi se začnou špatně orientovat zrakem a začnou si pomáhat v prozkoumávání okolí čenichem. I v tomto případě je dobré vyhledat veterinárního lékaře a zajistit pacientovi potřebnou péči a kvalitu života.
Ať už Váš zvířecí miláček trpí jakýmkoliv očním onemocněním, budeme se v naší ordinaci ze všech sil snažit tento problém vyřešit, ke spokojenosti Vaší i čtyřnohého pacienta. Ve složitějších případech jsme pro Vás schopni zajistit odbornou konzultaci u oftalmologických odborníků z jiného pracoviště.